SekaiThe Happiness of those who belive...

Čína

Publikováno 28.04.2011 v 16:48 v kategorii Zajímavosti, přečteno: 928x

Aneb dokumenty o Číně nade vše...
Ahoj, dnes jsme byli se třídou v kniě, kde nám promítali jakejsi dokument o Číně. Nebyl špatný, ale faktem je, že i když jsou v Číně krásné věci, je tam taky spousta věcí, které jsou pro Čecha nepochopitelné a zdají se mu kruté a nespravedlivé. Mezi ty pozitivní věci patří třeba fakt, že se snaží zachránit pandy, které patří k nejohroženějším druhům na naší planetě vůbec.
Panda je druh medvěda, který žije jen na specifických územích Číny. A v zajetí v zoo i v cizích zemích. Ale je téměř nemožné ji spatřit ve volné přírodě. Pand zbývá již jenom asi 1000 - 1200 jedinců. Je to smutné, ale jsou to právě stroje, technika a pokrok, co jim bere jejich přirozené prostředí a tím pádem je hubí. Panda se z 90% živí bambusem.
Čína je nejlidnatější zemí světa. Obývá ji více, jak 1,3 miliardy lidí. A pokud se dobře pamatuju, tak v následujících letech ještě stoupne. Podle přednášejících jsou lidé v Číně milí a společenští. To určitě jsou, ale určitě né všichni. Však víme, co se děje v Tibetu, že...
Ne? No, tak to tady zkusím ve zkratce říci. Tibet je autonomní oblast, kde má vládnout Dalajláma. Ten poslední uprchl do Indie a je možné, že jako jediný nebude pohřben v chrámu, který v Tibetu je a kam se těla Dalajlámů odedávna ukládala. Tibet je obsazen čínskými vojáky, dokonce na střechách jsou ostřelovači.
Je tam tedy ten obrovský chrám, kam se nesmí s kamerou a ani s foťákem. Potom je tam letní a zimní dalajlámův palác a mají tam jaky. Které jsem si mimochodem představovala celkově trochu jinak.
Jak:

Tibetská náhorní plošina určitě ukrývá mnohé poklady a tajemná zákoutí, ale je obtížné se tam dostat, protože musíte dostat propustku od čínské policie a to prý není žádná sranda.

Jistě víte, že i když se v Číně řídí klasickým kalendářem, že slaví také lunární kalendář. (jestli to teď říkám dobře) Tudíž slaví nový rok na přelomu ledna a února. Pokaždé je to nový rok někoho jiného. Je dvanáct zvířat v čínském zvěrokruhu a ty rotují. Jsou tam Opice, vepř, buvol, drak, krysa, pes, tygr, kohout a další. A samozřejmě nejsou v tomto pořadí. Pro názornost přidáváám tabulku, kde se můžete najít, co vlastně jste, podle vašeho roku narození. :)

Čínské slavnosti nového roku trvají zhruba dva týdny, jestli se nepletu a jsou plné ohňostrojů a ulicemi procházejí lidé převlečení za draky a jiná znamení z horoskopu. A všude jsou ohně a celé slavnosti jsou zakončeny lampiony. Myslím, že to rozhodně nevypadá špatně. Aspoň podle toho, co jsem viděla v té dnešní prezentačce. *ale pořád má radši Japonsko, na tom se nic nemění*

A to je přátelé o Číně vše. Ještě bych mohla dodat, že jim není nic svaté a mezi jejich pokrmy patří psi, kobylky, brouci, žáby, hadi a dokonce krokodýli. A spoustu dalšího, čemu oni říkají pochoutka, ale Čech by to do huby vzal jenom v případě, že by měl padnout hlady. A mnohdy ani to ne.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?©AnnElfwind 2011